Księżniczki

Międzynarodowa wystawa fotografii współczesnej

Galeria ‘Nowe Miejsce‘

Aleje Jerozolimskie 51/2, Warszawa

Kuratorka: Katarzyna Majak

Konsultantka d.s. merytorycznych: Agnieszka Żechowska

Wernisaż 4 października, godz. 18.00

koncert DJ Wika, godz. 19.00

Czas trwania 5-27 października 2013

Multimedialna wystawa pod tytułem „Księżniczki“ ma na celu prezentację wideo i fotografii artystek / artystów, fotografek / fotografów z Singapuru, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Polski. Tematem wystawy jest próba uchwycenia wizerunku współczesnej kobiety-jako-księżniczki, w którym jak w soczewce skupiają się mit i moda, dystans i bezpośredniość, tożsamość i jej kryzys.

Współczesne kobiety są uwikłane w kanony i konwencje kultury masowej, skazane na gotowe tożsamości i przebrania, nie zawsze najlepiej dopasowane i najwyraźniej domagające się licznych przeróbek. Świat „Księżniczek“ jest ironiczną adaptacją i zarazem demaskacją stereotypowego kanonu kobiecego piękna. To prezentacja spojrzeń na kobiecość rozdartą między kulturowym archetypem, a pragnieniem przekroczenia go i indywidualizacji, pomiędzy narzucanym wzorcem, a imperatywem autentyczności. Wystawa pokazuje odsłony „udziewczęcenia“ kobiet - konsekwencji zawieszenia pomiędzy kultem młodości w przedstawieniach kobiety pełnoletniej, a tzw. efektem Lolity, dotyczącym coraz to młodszych dziewcząt.

Artyści i artystki, odsłaniając świat „dziewczęcych” pragnień i fantazji, czasem odnoszących się (niekoniecznie w oczywisty sposób) do seksualności i ciała, skupiają się na potrzebie transgresjii. Dokonując jej, czerpią z dostępnego repertuaru wzorców kobiecości: są wśród nich lolitki (Yoichi Nagata), romantyczki (Liana Yang), uwodzicielki (Catrine Val), księżniczki (Signe Pierce, Liana Yang, Agata Michowska), aktywistki (Cecylia Maik, Sarah Maple), tricksterki (Iiu Susiraja, Cecylia Malik) i marzycielki (Agata Michowska, Catrine Val, Liana Yang, Cecylia Malik, Frank Yamrus). Kontrapunktem stają się obrazy księżniczek „upadłych“ Diny Goldstein, ukazujących zderzenie marzeń z rzeczywistością.

Artyści: Cecylia Malik (Polska), Catrine Val (Niemcy), Frank Yamrus (USA), Liana Yang (Singapur), Agata Michowska (Polska), Yoichi Nagata (Japonia), Signe Pierce (USA), Dina Goldstein (Kanada), Sarah Maple (Wielka Brytania), Iiu Susiraja (Finlandia), Amy Stevens (USA).

Wystawa z katalogiem, teksty: Katarzyna Majak, Ewa Tatar, Agnieszka Żechowska

Partner wystawy: Nowe Miejsce

Na wystawie zostaną pokazane prace Cecylii Malik z kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie.

GALERIA